sobota, 8 lipca 2017

Dawca.pl

Hej kochani !
Dziś opowiem wam trochę o tym jak zostałam dawca i dlaczego.?
Dawca chciałam zostać jak tylko usłyszałam o tym w szkole w środku podstawówki jak zaczęłam należeć do Caritasu. Udzielałam sie jak tylko mogłam jeździłam do domów dziecka , zbierałam żywność, pomagałam jak tylko mogłam nawet oddawałam krew w szkole średniej. Później zaczęłam chorować przyjmować leki i o oddawaniu krwi nie było już mowy. wtedy przez przypadek trafiłam  na stronę Dawca.pl.
Krótko o  Historii kampanii świadomego dawstwa narządów „Dawca.pl” sięga roku 2002, kiedy to kilku lekarzy Akademii Medycznej w  Gdańsku, zauważyło niechętny stosunek pacjentów do kwestii przeszczepiania narządów. Doszli do wniosku, że przyczyna tej nieufności tkwi w niedostatecznej wiedzy i postanowili zmienić tę sytuację, poprzez uświadamianie społeczeństwa i obalanie mitów na temat transplantologii.
Wiedząc, że dar życia jest bezcenny i może stać się udziałem każdego z nas, jako dawcy czy biorcy, warto poznać rzetelne informacje na ten temat, by oswoić tego demona, jakim jest społeczne tabu transplantologii.
Obecnie Dawca.pl to grupa studentów gdańskich uczelni (przede wszystkim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), którzy postanowili kontynuować dzieło założycieli Dawca.pl.
Liczba przeszczepów jest nieproporcjonalnie niska w porównaniu do zapotrzebowania, a my wiemy, że tę sytuację można zmienić w dużym stopniu już choćby poprzez noszenie w portfelu oświadczenia woli.
Dlatego, naszym zadaniem jest rozwianie wątpliwości i przekazanie rzetelnej wiedzy na temat dawstwa komórek, tkanek i narządów.  Pragniemy by Polska dogoniła takie kraje Unii Europejskiej jak np. Hiszpania, w której od zmarłych dawców pobiera się trzy razy więcej narządów niż w naszym kraju.
Zdajemy sobie sprawę, że los może sprawić, że każdy z nas stanie kiedyś w obliczu choroby, gdzie jedynym ratunkiem będzie przeszczep organu, dlatego uważamy, że wiedza na temat transplantologii jest równie bezcenna, co dar życia.
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z informacjami, jakie zamieściliśmy na tej stronie i po zdobyciu certyfikatu wiedzy z naszego szkolenia, dołączycie do dumnych posiadaczy oświadczenia woli, zarejestrujecie się w banku szpiku czy oddacie krew.


Dawstwo narządów.

„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.” to słowa papieża Jana Pawła II, który tak określił akt oddania narządów dla ratowania ludzkiego życia.
Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Jednak w Polsce jak i na Świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które jest wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada.
Trzeba stanowczo podkreślić, że oświadczenie woli jest wyłącznie drukiem informacyjnym i jego podpisanie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji wśród rodziny, znajomych, przyjaciół by wyrazić swoją wolę oraz chęć oddania narządów po śmierci.
Dlatego też, promując tę szczytną ideę ratowania życia poprzez oddanie narządów do transplantacji, zachęcamy do podpisania oświadczenia woli, które można pobrać klikając w poniższy obrazek. Bądź świadomym dawcą narządów.
____________________
Dawcą pośmiertnym może zostać osoba, która za życia nie wyraziła sprzeciwu w formie wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.
Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza iż w przypadku braku sprzeciwu we wspomnianym rejestrze, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu.
Zabieg pobrania narządu ze zwłok odbywa się z pełnym poszanowaniem godności zmarłego i nie stanowi przeszkody w sytuacji ostatniego pożegnania (np. otwarta trumna).
Aby jednoznacznie wyrazić swoją chęć bycia dawcą po śmierci , warto nosić przy sobie podpisane oświadczenie woli.
____________________
Dawstwo żywe oznacza pobranie komórek, tkanek lub narządów od żyjącego dawcy, celem uratowania życia.
Dawcą można być dla najbliższych krewnych w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka, innej osoby, jeśli uzasadniają to szczególne względy osobiste (konieczna jest wtedy zgoda sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dawcy). Potencjalny dawca jest informowany o ewentualnym ryzyku zabiegu i poddany szczegółowym badaniom.
Dawcą może być osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych, która wyraziła dobrowolną i pisemną zgodę przed lekarzem na bycie dawcą dla określonego biorcy.

Każdy z nas może zostać dawcą wypełniają oświadczenie woli.Dla mnie osobiście jest to duża sprawa bo wiem że po mojej śmierci komuś pomogę. Dla mnie warto jest pomagać bo wiem że dobro które dajemy wraca do nas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zły Romeo

Kiedy sięgam po książkę z gatunku new adult, zawsze spodziewam się tego samego. Mało która pisarka potrafi mnie jeszcze czymkolwiek zasko...